KONTAKT:
sklep@modest.com.pl
+48 42 676 29 19
tel. kom: 500 247 233
GODZINY OTWARCIA:
poniedziałek - piątek
10:00 - 18:00
sobota - niedziela
nieczynne
ADRES:
Al. J.Piłsudskiego 138
92-230 Łódź
Stadion Widzewa, sektor C
*Bezpłatny parking
dla klientów sklepu.
DANE DO PRZELEWU:
Santander Bank Polska
74109027050000000131383855
DESKI DO TENISA STOŁOWEGO - CO WARTO O NICH WIEDZIEĆ...
1. Szybkość, kontrola, styl gry
Wybierając deskę w pierwszej kolejności należy kierować się swoimi umiejętnościami i dopasowaniem do stylu gry (piszemy o tym w dziale poświęconym rakietkom oraz stylom gry). Deska odpowiada w dużej mierze za kontrolę uderzeń, stabilność zagrań i precyzję. Zbyt szybka deska u niedoświadczonego gracza spowoduje brak panowania nad grą, zbyt wolna - brak możliwości wykonania efektownych zagrań kończących. Z doświadczenia wiemy, że ta druga sytuacja zdarza się o wiele rzadziej - zazwyczaj klienci przeceniają swoje możliwości. My proponujemy zatem wybrać deskę trochę wolniejszą niż ta, która w teorii wydaje się wam odpowiednia. Warto pamiętać, że zbyt wolną deskę zawsze można przyspieszyć łącząc z szybszymi okładzinami przy zachowaniu optymalnej kontroli, natomiast zbyt szybka deska niestety nie da się zwolnić i może sprawiać większe problemy w opanowaniu.
2. Rodzaje drewna - deski miękkie i twarde
Opisanie wszystkich możliwych kombinacji i połączeń gatunków drewna w deskach do tenisa stołowego być może jest wykonalne, ale z pewnością byłoby to nie lada wyzwanie. Do produkcji desek wykorzystuje się przeróżne gatunki drewna, które różnią się przede wszystkim stopniem twardości, sztywnością oraz wagą. Zazwyczaj w deskach wykorzystuje się kilka gatunków drewna podzielonych na warstwy o różnej grubości (rdzeń deski, warstwy środkowe, warstwy zewnętrzne), choć są także deski wykonane z jednego gatunku. W dużym skrócie można powiedzieć, że miękkie gatunki drewna (np. kiri, balsa, limba) poprawiają kontrolę, twardsze gatunki (np. koto, hinoki) zwiększają dynamikę i sztywność deski. Nie wszyscy producenci podają jednak nazwy drewna użyte do budowy deski, ponieważ starają się chronić swoje projekty przed kopiowaniem. Dla mniej zaawansowanych zawodników ważniejsze od budowy deski powinny być jednak parametry tempa i kontroli oraz waga.
3. Dodatki syntetyczne
Nowoczesne technologie pozwalają na umieszczanie w deskach najróżniejszych materiałów syntetycznych, które znacząco wpływają na zmianę właściwości całej rakietki. Najbardziej popularne są przekładki z karbonu, aramidu czy zylonu oraz wszelkie odmiany tych materiałów. Dodają one desce sztywności, zwiększają pole jednorodności odbicia (nie ma dużych różnic między odbiciem na środku deski i przy brzegach), ale też znacząco wpływają na parametr szybkości, twardość i wagę. Deski te polecane są dla zawodników profesjonalnych, zaawansowanych technicznie i przede wszystkim ofensywnych, którzy lubią szybką grę przy stole, chociaż produkowane są także deski wszechstronne z dodatkiem karbonu.
4. Waga deski
Waga deski zależy od materiałów użytych do jej produkcji - zarówno drewna, jak i dodatkowych przekładek. Do najlżejszych desek należą deski, w których zastosowano miękkie i bardzo porowate drewno balsy, najcięższe są deski z przekładkami syntetycznymi. Wybór deski lżejszej czy cięższej w dużej mierze zależy od preferencji zawodnika. Istnieje teoria, że deski cięższe są lepsze do gry ofensywnej, natomiast deski lżejsze do gry wszechstronnej. Jednak w obecnych czasach, kiedy technologia jest tak bardzo rozwinięta, waga deski nie ma aż tak dużego przełożenia na styl gry i dla każdego stylu można dopasować deskę lżejszą lub cięższą.
5. Rodzaj uchwytu
Standardowe modele desek produkowane są z kilkoma różnymi wersjami uchwytu. Niestety nie ma reguły, która by pomogła wirtualnie dopasować uchwyt do dłoni, dlatego najlepiej jest przynajmniej przy pierwszym zakupie przymierzyć deskę i ocenić, który kształt jest najbardziej wygodny.
Najbardziej popularne produkowane uchwyty to:
→ Konkav lub wklęsły (znany też jako FL, z ang. flared) - węższy przy łączeniu z blatem, rozszerza się po delikatnym łuku ku końcowi. Często pasuje do mniejszych dłoni.
→ Anatomiczny (znany też jako AN) - z "brzuszkiem", rozszerzany po obu stronach na środku długości uchwytu. Często wybierany przez osoby o większych dłoniach.
→ Prosty (znany też jako ST, z ang. straight) - jednakowej szerokości na całej długości. Polecany do gry defensywnej, dla zawodników, którzy często "przekręcają" rakietkę w dłoni w czasie gry.
→ Koniczny - podobny do uchwytu wklęsłego, lecz o bardziej prostych liniach rozszerzania się.
→ Penholder - krótki uchwyt używany przez zawodników grających azjatyckim stylem.
6. Inne parametry
• Długość uchwytu - zależy od modelu, standardowy uchwyt ma ok. 100 mm, istnieją także deski o uchwytach nieco przedłużonych (do 110 mm) lub skróconych (do 97 mm)
• Grubość deski - zależy od ilości i grubości warstw oraz zastosowanego drewna, całkowita grubość deski może mieć wartość od 3,5 mm (deski defensywne) do ponad 10 mm (deski ofensywne z grubym rdzeniem), przy czym najbardziej popularny przedział to 5 do 7 mm.
• Wielkość blatu - może się nieznacznie różnić w zależności od modelu, zwłaszcza w przypadku desek defensywnych, które często mają nieco większe blaty. I choć milimetrowe różnice nie mają zbytnio wpływu na jakość gry, parametr ten może być istotny, jeśli będziemy chcieli przekleić okładzinę ze starej deski na nową - wówczas warto zwrócić uwagę, aby różnice w rozmiarach blatu nie były zbyt duże.
>>